دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی :

امروزه در کشورهای پیش رفته صنعتی از مصالح پیش ساخته در ساخت و ساز و انبوه سازی به جهت صرفه جویی در زمان استفاده می شود. دیوار پیش ساخته بتنی نیز از همان دسته مصالح پیش ساخته می باشد که استفاده  از آن به بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد که جهت بازسازی ویرانه های جنگ از آن استفاده می شد. دیوار پیش ساخته بتنی با استفاده از میله های فولادی تقویت شده اند که باعث مقاومت زیاد آن ها در برابر بلایای طبیعی همچون وزش بادهای شدید و زمین لرزه ها می شود.
از دیواره های پیش ساخته می توان به عنوان دیوار جداکننده بین زمین ها و دیوار کشی محوطه ها با عرض و ارتفاع مشخص، طرح ها و رنگ متنوع استفاده کرد. این دیوارها دارای ستون های کناری و فوندانسیون جداگانه جهت پایداری قائم و افقی می باشند.

دیوار پیش ساخته بتنی
دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته بتنی را می توان در ارتفاعات مختلف ایجاد کرد این دیوار ها از استحکام و مقاوت خوبی در برابر بلایای طبیعی مانند وزش باد های شدید و زمین لرزه برخوردارند و این به جهت استفاده از میله های بتنی در ساختار آن هاست.درواقع دیوار های بتنی به وسیله میله های فولادی تقویت شده اند.

دیوار پیش ساخته بتنی موارد استفاده گوناگونی دارند و از آن ها به عنوان دیوار جداکننده بین زمین ها و دیوار کشی محوطه ها با عرض و ارتفاع مشخص، طرح ها و رنگ های متنوع استفاده کرد.دیوارهای بتنی دارای ستون های کناری و فوندانسیون جداگانه جهت پایداری قائم و افقی می باشند که قیمت دیوار های پیش ساخته بتنی نسبت به هرکدام از موارد استفاده آن متفاوت است.

انواع مختلف دیوار های بتنی پیش ساخته :

دیوار بتنی خود به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که هرکدام از آن ها کاربرد خاصی در ساخت و ساز دارد.از انواع این دیوار ها می توان:

 • جامد
 • ساندویچ
 • پوسته نازک

را نام برد، در پروژه هایی که نیازمند نصب دیوار های تقویت شده و مستحکم باشد از پانل های دیوار پیش ساخته استفاده می شود.پانل پیش ساخته همیشه از بتن ساخته می شوند اما طراحی آن ها با یکدیگر تفاوت دارد و اندازه آن ها به نوع پانل بستگی دارد اما ضخامت آن ها به طور معمول برابر 6 تا 8 اینچ است.

پانل پیش ساخته بتنی که در محیط های کنترل تولید می شوند و به تولید کنندگان امکان دقت بیشتر درباره مصالح و فرایند ها را می دهند.مثلا دیوار بتنی باید در محلی که ساخته شده اند خشک شوند،تا عناصر خارجی و سطوح رطوبت تحت کنترل قرار بگیرند.برای استحکام بیشتر دیوار های بتنی،بتن در کارخانه با استفاده از کنترل دقیق رطوبت و درجه حرارت مشخص خشک می شود.

دیوار پیش ساخته بتنی

فواید استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی

استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی فواید زیادی را به همراه دارد از جمله این فواید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت نصب دیوار های پیش ساخته بتنی بسیار بالاست و می توان روزانه 400 متر طول دیوار را در محیط نصب کرد.
 • نصب پیش ساخته آسان است و به سرعت انجام می شود به همین خاطر به صرف زمان و نیروی انسانی کمتری نیاز دارد.
 • جابجایی آسان این دیوار ها امکان تغییر در ابعاد دیوار کشی
 • حتی جابجایی کلی آن را از محلی به محل دیگر
 • دیوار بتنی دو طرف نما که هزینه نما سازی را به شدت کاهش می دهند
 • نصب و حمل و نقل آسان
 • هزینه های بسیار پایین تعمییر و نگهداری
 • قابلیت نصب در سطوح شیب دار و ناهموار
 • مناسب بودن قیمت دیوار های پیش ساخته بتنی

همه این موارد سبب می شوند که ساختمان سازان و تهیه کنندگان پروژه های سازه ای از این دیوار ها در پروژه های خود استفاده کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *