نیوجرسی بتنی پیش ساخته

نیوجرسی بتنی پیش ساخته

نیوجرسی بتنی و نیوجرسی مفصلی یکی دیگر از محصولات شرکت تابش بتن بوده و به عنوان جداکننده خطوط ترافیکی استفاده می‌شود. نحوه طراحی آن‌ها موجب به حداقل رسیدن آسیب به وسایل نقلیه در هنگام تصادفات شده است. همچنین استحکام و مقاومت آن‌ها موجب عدم ورود وسائل نقلیه به سایر خطوط و بروز تصادفات احتمالی می‌شود.

امروزه ایمنی حمل و نقل در جاده‌ها و معابر یکی از مهم‌ترین مباحث می‌باشد و در فاز بهره‌برداری از راه‌ها و جاده‌ها به این موضوع توجه ویژه‌ای می‌شود. به سبب توانایی بالای نیوجرسی بتنی یا همان حفاظ مفصلی در کنترل خودروهای منحرف شده از مسیر، استفاده از این قطعات پیش ساخته با ابعاد و مشخصات مناسب در جداسازی معابر و جاده‌ها رواج بسیاری یافته است و بخش قابل توجهی از خسارات جانی و مالی تصادفات را کاهش داده است.

تاریخچه نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی برای استفاده در بزرگراه‌ها در ایالت نیوجرسی طراحی شدند و نام‌گذاری آنها نیر بر همین اساس بوده است و طراحی آن‌ها به گونه ای بوده است که هنگام برخورد خودروها کم‌ترین آسیب به آن‌ها وارد و مانع عبور آن‌ها و ورود به مسیر مخالف شود.

در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات گاردریل‌ها در جاده‌ها از قبیل جمع‌شدگی و عدم مقاومت بالا، استفاده از حفاظ مفصلی بتنی رواج یافته و سهم عمده ای در کاهش تصادفات مرگبار داشته است.

نیوجرسی بتنی یکی از محصولات شرکت تابش بتن می‌باشد و این شرکت توانایی تولید انواع نیوجرسی‌های یک طرفه و دو طرفه (کامل) با استفاده از بتن با مقاومت و دوام بالا را دارا می‌باشد. استفاده از دانه بندی مناسب در طرح مخلوط این قطعات با نسبت آب به سیمان پایین به همراه استفاده از فوق روان کننده‌های نسل جدید، باعث شده تا بتن این قطعات با مقاومت و دوام بالا در برابر شرایط محیطی و تغییرات آب و هوایی ساخته شود.

در ایران این قطعات بتنی، بلوک سیمانی هم نامیده می‌شوند.

کاربرد نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی کاربردهای بسیار و متفاوتی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

استفاده از نیوجرسی بتنی در جداسازی لاین‌ها و خطوط ترافیکی

به عنوان جداکننده برای کاهش تصادفات و خطرات احتمالی در جاده‌های مواصلاتی استفاده می‌شوند. همچنین نیوجرسی بتنی در شب مانع مناسبی برای نور آزاردهنده‌ی خودروهای مقابل می‌باشد.

تفکیک پارکینگ و محوطه‌های صنعتی

در پارکینگ‌ها و محوطه‌ها از جمله محوطه‌های صنعتی برای تفکیک و جداسازی بخش‌های مختلف حفاظ مفصلی مانع مناسبی بوده و قابلیت جابه‌جایی دارد.

تفکیک ایستگاه تاکسی و اتوبوس توسط نیوجرسی مفصلی بتنی

در ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس برای جداسازی خطوط و نظم دادن به خطوط تاکسی و اتوبوس استفاده از حفاظ مفصلی بسیار مناسب و مرسوم می‌باشد.

تفکیک باغ‌ها و محدوده ویلایی توسط نیوجرسی بتنی

برای مشخص کردن مرز مابین باغ‌ها و زمین‌ها و همچنین مشخص کردن محدوده‌های ویلایی می‌توان از نیوجرسی مفصلی استفاده کرد.

پمپ‌های بنزین، پایانه‌ها و ایستگاه‌های کنار جاده

نیوجرسی مفصلی در پمپ بنزین‌ها و پایانه‌ها به عنوان جدا‌کننده برای ایجاد نظم و صف و تفکیک بخش‌های مختلف قابل استفاده است.

سیل‌بند و هدایت آب رودخانه‌ها با استفاده از نیوجرسی مفصلی بتنی

در شرایط بحرانی وقوع سیل یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای کنترل و هدایت سیلاب‌ها استفاده از نیوجرسی بتنی می‌باشد. در مسیر رودخانه‌ها یا سیلاب‌ها در محدوده‌هایی که دیواره کوتاه بوده یا تخریب شده است برای هدایت آب به مسیر امن و مناسب می‌توان از این قطعات استفاده کرد.

مصالح نیوجرسی مفصلی

در ساخت نیوجرسی بتنی از مصالح با کیفیت و استاندارد استفاده می‌شود تا محصولات تولید شده دارای مقاومت و استحکام بالایی باشند.

سیمان، سنگدانه، آب و میلگرد از مصالح اصلی تشکیل دهنده این قطعات می‌باشند. نوع و شرایط سیمان و سنگدانه استفاده شده باید طبق استاندارد باشد و میلگردها از مقاومت کششی بالایی برخوردار باشند. همچنین از مواد افزودنی با کیفیت بالا برای دستیابی به سطح صاف و صیقلی، سهولت در پر کردن قالب‌ها و در نهایت افزایش مقاومت قطعات استفاده می‌شود.

مفصل‌ها نیز یکی از موارد تعیین کننده در استحکام و مقاومت می‌باشند و باید از مقاومت کششی بالایی برخودار بوده و قدرت تحمل ضربه را داشته باشند.

فرآیند تولید نیوجرسی بتنی

بتن مورد نیاز برای تولید این قطعات در خط تولید استاندارد بتن آماده شرکت تابش بتن تهیه شده و به محل تولید نیوجرسی‌های بتنی متنقل می‌شود. ریخته‌گری در قالب‌هایی که از قبل محیا و آماده شده اند انجام شده و بعد از گذشت زمان لازم، فرآیند عمل آوری با استفاده از بخار شروع می‌شود. در پایان قطعات تولید شده به انبارها و محل دپوی نیوجرسی بتنی منتقل می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *